Problémy s erekciou – aké môžu byť príčiny?

Podobne ako pri predčasnej ejakulácii, aj pri problémoch s erekciou môže byť príčina psychická. Dá sa ísť ...

Problémy s erekciou sú vtedy, ak muž nie je schopný dosiahnuť a tiež aj udržať kvalitnú a pevnú erekciu potrebnú pre intímny styk. Sú to aj problémy, ak erekcia nepríde vôbec alebo skončí skôr, ako samotný sex. O erektilnej dysfunkcii hovoríme vtedy, ak takéto problémy trvajú dlhšie ako 6 mesiacov (viac ako pol roka). Ak už viete tieto základné informácie, môžete sami posúdiť, či sú vaše problémy až také vážne a či musíte vyhľadať lekára. K vášmu lepšiemu záveru a posúdeniu prinášame ďalšie doplňujúce informácie.

Erekcia nie je pre muža samozrejmosťou – na jej dosiahnutie sú potrebné určité podmienky. Okrem tej správnej nálady a vzrušenia (psychologický faktor) ide aj o celkové zdravie (cievny, nervový, hormonálny faktor), čo úzko súvisí so životosprávou muža.

Problémy s erekciou – aké môžu byť príčiny?

Zlyhanie a problémy s erekciou sa môžu občas pritrafiť každému – v dôsledku nervozity, krátkodobého stresu alebo únavy. Za dlhodobými problémami s erekciou a erektilnou dysfunkciou, ktorá trvá niekoľko mesiacov, sa však môžu skrývať rôzne príčiny, ktoré nie sú očividné na prvý pohľad, napríklad:

Psychofarmaká

Antidepresíva a antipsychotiká, ktoré potláčajú prejavy úzkosti a depresie, zároveň tlmia mužské libido a zhoršujú kvalitu erekcie. Ak užívate takéto lieky, poraďte sa s vašim lekárom o možnostiach alternatívnej liečby.

Nedostatok mužského pohlavného hormónu

Muži dosahujú najvyššiu hladinu pohlavného hormónu v období puberty. Postupný pokles hladiny tohto hormónu v krvi spôsobuje stratu chuti na sex a problémy s erekciou. Riešením tejto situácie môže byť návšteva sexuológa, ktorý predpíše vhodný liek. Riešením môže byť aj užívanie výživových doplnkov (napr. tabletky Zerex), ktoré pôsobia ako afrodiziaká.

Zdanlivo nesúvisiace ochorenia

Na erekciu môžu mať vplyv rôzne choroby, ktoré ovplyvňujú funkčnosť ciev alebo nervovej sústavy napríklad:

  • Alzheimerova choroba
  • ateroskleróza
  • cukrovka
  • Parkinsonova choroba
  • zvýšený tlak krvi
  • roztrúsená skleróza
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • epilepsia
  • nadváha
  • poranenia miechy.

Závislosť

Závislosť na nikotíne, alkohole, ako aj užívanie nelegálnych drog (kokaín, heroín, marihuana…) má vplyv na činnosť ciev a bráni dostatočnému prekrveniu všetkých častí tela, penis nevynímajúc, čím môžo sposobiť aj problémy s erekciou.

Nedostatok živín v strave

Ak má telo muža vytvárať dostatok mužského pohlavného hormónu a zabezpečiť kvalitnú erekciu, je potrebný dostatočný príjem zinku (v prírodnej forme napríklad v tekvicových semienkach, strukovinách a v plodoch mora). Erekcii napomáha aj strava bohatá na horčík.

Lepšiu priechodnosť ciev (a tým aj erekciu) zabezpečia antioxidanty, ktoré ničia škodlivé voľné radikály v bunkách. Vynikajúcim prírodným zdrojom antioxidantov je napríklad zelený čaj.

Aminokyselina L-arginín prispieva k liečbe mužskej neplodnosti. Nachádza sa napríklad v arašidoch, ryži, sladkej paprike, v rybách a v mliečnych výrobkoch.

Stres v práci a vo vzťahoch a problémy s erekciou

Stres doslova zabíja chuť na sex a s ňou aj erekciu. Prirodzenou reakciou pri stresovej situácii je totiž vylučovanie kortizolu – hormónu, ktorý obmedzuje tvorbu mužského pohlavného hormónu, potrebného na vzrušenie a erekciu, čo spôsobuje problém s erekciou. Stres v práci alebo doma však môžete úspešne ovplyvniť a vyhnúť sa tak problémom s erekciou. Vyskúšajte relaxačné techniky alebo sa odreagujte primeranou športovou aktivitou (aeróbne športy, joga, futbal, prechádzka…). Obráťte sa na psychológa alebo psychoterapeuta, ktorý vám poradí vhodné techniky na zvládanie stresu a únavy.

Stupne problémov s erekciou

V úvode treba vedieť, že problémy s erekciou sa vo všeobecnosti posudzujú podľa tuhosti stoporenia penisu a tiež podľa jeho dĺžky udržania pre potreby intímneho (sexuálneho) styku. Oficiálna stupnica tvrdosti takzvaná EHS stupnica (erection hardness score) pozná štyri stupne tvrdosti erekcie.

  • 1. stupeň tvrdosti erekcie je vtedy, ak je penis o niečo zväčšený v porovnaní s bežným stavom, no nie je ešte pevný. Ak je toto váš častý prípad pri stimulácii penisu, je nevyhnutné, aby ste zašli za lekárom pre dôkladnejšie vyšetrenie penisu a pre následné zvolenie liečby.
  • 2. stupeň tvrdosti erekcie je vtedy, ak je penis tvrdší, no stále mu chýba dostatočná tvrdosť na vniknutie do vagíny. Charakteristické pre tento stav je, že muž je síce vzrušený, no penis si robí čo chce a nedá sa s ním plnohodnotne uspokojiť partnerku (respektíve vôbec). S narastajúcim vzrušením sa buď erekcia zlepší alebo skončí úplne. Ak sa tento stav neopakuje často, nemusíte robiť paniku. Avšak, ak sa to stáva pravidelne, je potrebné zvážiť návštevu odborníka (lekára).
  • 3. stupeň je vtedy, ak je penis kvalitne tvrdý a dokonale pripravený na vniknutie, no stále nie je celkom pevný. Stupeň stoporenia penisu je dostatočný na prienik do vagíny, no tejto pevnosti ešte niečo chýba (bežným javom je, že penis po krátkom okamihu v pošve ochabuje).
  • 4. stupeň tvrdosti erekcie je ten správny a ideálny stav erekcie na sex. Ako ste na to vy, čo sa týka stupňa tvrdosti vašej erekcie? Teraz už viete, že poruchy erekcie môžu byť mierne, to je 3. stupeň tvrdosti erekcie. Stredne závažné respektíve veľmi vážne predovšetkým 2. a 1. stupeň tvrdosti erekcie, kedy nie je možný pohlavný styk. Môžete teda pristúpiť k možnému spôsobu riešenia a liečby. V zásade platí, že každému štádiu problémov s erekciou zodpovedá iný spôsob liečby.

Kedy a ako si môžete pomôcť sami?

V prípade problémov s erekciou si môžete pomôcť aj doma. Jednou z najúčinnejších metód sú tabletky na erekciu. Z nich sú na tom lepšie  výživové doplnky, ktorým je aj Zerex, pretože nemajú žiadne nežiaduce účinky a sú bez potreby návštevy lekára (čiže bez predpisu).

Pri užívaní liekov na predpis treba rátať s jedným alebo viacerými nežiadúcimi účinkami (najčastejšie sú to bolesti hlavy, ťažkosti so žalúdkom, závraty). Dnes je možná aj liečba terapiou, chirurgicky alebo aj niektorou z dostupných erotických pomôcok (napríklad vákuovou pumpou).

Kedy treba vyhľadať lekársku pomoc?

Pamätajte však na to, že ak sa jedná o vážnejší stupeň erektilnej dysfunkcie (problémy s erekciou u vás trvajú viac ako polroka), bez návštevy lekára to nepôjde. Práve čo najrýchlejšia diagnostika u lekára vám môže skutočne pomôcť. Navyše komplexná diagnostika skutočného stavu môže (ale aj nemusí) odhaliť často krát aj iné zdravotné problémy.

Myslite na to, že vaša erekcia je len jedna a ak budete svoje problémy odďaľovať, nič sa nevyrieši samo, ale problémy sa len oddialia. Poznať stupeň tvrdosti svojej erekcie má veľký význam práve pre určenie závažnosti vášho stavu a tiež na určenie spôsobu liečby alebo je to aj účinný nástroj na hodnotenie samotnej úspešnosti liečby pri opakujúcich sa problémoch s erekciou.

Ešte stále si myslíte, že vás sa problémy s erekciou netýkajú? Je to na vašom posúdení, ako na tom dnes ste čo sa týka vašej erekcie.