Rozdiel medzi urológom a sexuológom

Viete kedy je vhodné navštíviť urológa a kedy sexuológa?

Čo je urológia?

Urológia je odbor medicíny, ktorý sa zaoberá močovým ústrojenstvom mužov a žien a súvisiacimi chorobami. Okrem toho sa zameriava aj na prevenciu, diagnostiku a liečbu chorôb mužských pohlavných orgánov.

Kedy je vhodná návšteva urológa?

Ak máte urologické problémy (napr. problémy s močením) alebo ťažkosti, súvisiace s erektilnou dysfunkciou a chcete navštíviť urologickú ambulanciu, vypýtajte si u vášho obvodného lekára výmenný lístok k urológovi. Súkromná urologická ambulancia vás môže za poplatok ošetriť aj bez odporúčania obvodného lekára.

Navštívte urológa predovšetkým v prípade, že máte podozrenie, že vaše problémy sú somatického (teda nie psychického) pôvodu. Medzi urologické problémy mužov, s ktorými sa môžete obrátiť na tohto odborníka, patria hlavne:

  • bolesti v oblasti panvy
  • urologické infekcie
  • dráždivý močový mechúr
  • močové a obličkové kamene
  • mužská neplodnosť
  • impotencia
  • podozrenie na rakovinu prostaty, penisu, semenníkov či močového mechúra

Urológa navštívte aj v prípade, že sa chcete absolvovať testy na pohlavne prenosné choroby (kvapavka, syfilis, chlamýdie, mykolazmy, ureaplazmy, AIDS, atď.).

Ako prebieha urologické vyšetrenie mužov?

Urologické vyšetrenie muža a preventívna prehliadka u urológa začína anamnézou. Lekár sa vás bude pýtať rôzne otázky, napríklad, či máte problémy s močením, aké lieky pravidelne užívate, či pijete alkohol, či máte veľa stresu v práci. Opýta sa aj na prípadné zmeny citlivosti penisu, problémy s erekciou a so sexuálnou aktivitou.

Nasleduje fyzikálne urologické vyšetrenie hmatom, kde bude lekár pátrať po abnormálnych prejavoch. Súčasťou urologického vyšetrenia môže byť aj sonografia a chemická a mikrobiologická diagnostika urologických ochorení pomocou vyšetrenia ejakulátu, moču alebo steru z močovej trubice. Pokles hladiny mužského pohlavného hormónu môže lekár diagnostikovať pomocou vyšetrenia krvi.

Čo je sexuológia?

Sexuológia je odbor medicíny, ktorý sa zaoberá pohlavným životom mužov a žien z psychickej stránky a zároveň berie ohľad aj na somatickú stránku. Zaoberá sa predovšetkým hygienou sexuálneho života, diagnostikou sexuálnych porúch a ich liečením.

Aké problémy rieši sexuológ?

Sexuológ, na rozdiel od urológa, skúma hlbinné príčiny vašej nespokojnosti so sexuálnym životom, ktoré pramenia v psychike. Na rozdiel od psychológa, ktorý iba poskytuje poradenstvo, má právomoc, predpísať vám lieky (napríklad lieky na erekciu, prípadne odporučí vhodné výživové doplnky). K sexuológovi, podobne ako k psychiatrovi, nepotrebujete výmenný lístok od obvodného lekára.

Návšteva sexuológa je pre vás vhodná, ak máte nasledovné problémy: