Predčasná ejakulácia

Ide o je skutočný problém, ktorý treba riešiť. Prezradíme vám viac o tomto probléme.

Ako už hovorí názov, je to ejakulácia, ktorá nastupuje predčasne, nekontrolovateľne a skôr ako si muž želá. Prichádza krátko po vniknutí alebo ešte pred ním. Tento stav alebo sexuálna dysfunkcia vo veľkej miere ovplyvňuje kvalitu sexuálneho života a pripravuje o spokojnosť oboch partnerov.

O predčasnej ejakulácii hovoríme, keď od začiatku stimulácie resp. vniknutia ubehne krátky časový úsek, spravidla okolo jednej minúty až 90 sekúnd. Pokiaľ sa vyskytuje len zriedka, nie je dôvod na obavy. Ak sa však vyskytuje často a väčšina pokusov o styk za posledné mesiace skončila predčasnou ejakuláiou, je potrebné ju riešiť.

Až každý tretí muž sa v určitom období života s týmto problémom stretáva a takmer každý muž sa cíti v rozpakoch hovoriť o tom. Frustrovaní však nie sú len oni, ale aj ich partnerky. Bohužiaľ, neriešená situácia môže vyústiť až do rozpadu vzťahu či manželstva. Dopady sú neskôr citeľné aj v iných oblastiach života.

Predčasný výron semena

Mnoho „internetových odborníkov“ odporúča, aby ste s predčasným výronom semena bojovali častejšou masturbáciou. Čo je však veľmi negatívne na tomto postoji a tejto aktivite je fakt, že ak masturbujete, primárne vám nejde o dlhé ukájanie sa, ale iba o rýchle privodenie stavu spokojnosti, ktorý sa končí ejakulátom.

Čo spôsobuje predčasnú ejakuláciu?

Hoci sa často pripisuje neskúseným mladým mužom, môže sa vyskytnúť z rôznych ďalších príčin:
 • vstup do nového partnerského vzťahu
 • stres
 • depresia
 • úzkosť, ktorá môže súvisieť priamo so sexuálnou výkonnosťou, ale môžu ju vyvolať aj iné faktory
 • strach
 • rozpaky
 • menej často opakujúci sa styk s partnerkou
 • abnormálna hladina hormónov
 • užívanie niektorých druhov liekov
 • často sa opakujúce situácie, kedy bolo vyvrcholenie vyvolané čo najskôr, keďže existovala možnosť odhalenia
 • pocity viny, ktoré majú tendenciu urýchliť sexuálne stretnutia
 • problémy vo vzťahu
 • ťažkosti so štítnou žľazou
 • poškodenie nervových zakončení
 • zranenia
 • nezdravý životný štýl (cigarety, alkohol, drogy, nadváha, obezita)
 • problémy s prostatou
 • traumatická sexuálna skúsenosť z detstva

Ako ju riešiť

Na otázku, ako riešiť predčasnú ejakuláciu, odpovedá odborník MUDr. Václav Urbánek, CSc.: “Úplne najzákladnejším predpokladom k terapii predčasnej ejakulácie je zaistenie pravidelnosti v sexuálním režime muža; inými slovami, pravidelnosti i dostatočnej častosti pohlavných stykov. Je vhodné uskutočňovať ich niekoľkokrát týždenne. Pokiaľ totiž medzi jednotlivými ejakulačnými vybitiami (predovšetkým u mladého jedinca) vznikne časový výpadok celotýždňový alebo aj podstatne dlhší, tak pri následnom pohlavnom styku potom u každého muža nastúpi tendencia k urýchleniu či dokonca k predčasnosti ejakulácie. To prosím nie je žiadna porucha, ale fyziologická zákonitosť.”

Oddialenie ejakulácie

Technika “štart - stop”

Pôvodný zámer bol využiť cvičenie, kedy muž masturbuje, najprv suchou rukou. Privedie sa takmer k vrcholu, vzápätí poľaví, počká 10 - 20 sekúnd. Toto zopakuje aspoň tri razy a až na štvrtý raz ejakuluje. Keď tento spôsob zvládne niekoľkokrát a získa kontrolu nad situáciou, použije mokrú ruku, ktorá simuluje vnikanie do vagíny. Postup sa opakuje.

Masturbácia je však iná situácia ako skutočný kontakt. V láskyplnom vzťahu figuruje chápavá partnerka, ktorá je oboznámená s problémom. Môže túto techniku s partnerom praktizovať podobným spôsobom stimulovaním penisu tesne pred vyvrcholenie a následným opakovaním. Je potrebné objaviť spoločne “bod, z ktorého niet návratu” a cvičením docieliť jeho oddialenie.

Táto technika síce môže vyznieť jednoducho, vyžaduje si však množstvo cvičenia a opakovaní. Samozrejme, ako je uvedené MUDr. Urbánkom, častosť zohráva podstatnú rolu.

Kegelove cviky alebo posilňovanie svalov panvového dna

Americké Národné centrum biotechnologických informácií urobilo v roku 2012 štúdiu v súvislosti s celoživotnou predčasnou ejakuláciou a cvičením svalov panvového dna. Štyridsať mužov, ktorí nedokázali kontrolovať ejakuláciu ani jednu minútu, absolvovalo 12-týždňový kurz cvičenia panvového dna. Zistilo sa, že čas odozvy na ejakuláciu dokázali zvýšiť od 31,7 sekúnd až po 146,2 sekundy.

Kegelove cviky boli pôvodne vyvinuté na odstránenie problémov so svalmi panvového dna u žien po pôrode. Svoje využitie však nájdu aj v súčasnosti, a to rovnako u žien ako u mužov. Princíp spočiva v sťahovaní uvedených svalov (simulácia zadržania močenia), niekoľko sekúnd výdrž, následnom uvoľnení a opakovaní.

U mužov sa týmito cvikmi môže docieliť lepšiemu prietoku krvi v penise, a tiež lepšie ovládanie sa, čo má za následok vyššiu výdrž pri styku.

Zamestnanie mysle niečím iným

Táto technika nie je žiadnou novinkou. Spočíva v tom, že keď muž cíti príchod “vrcholu”, začne myslieť na niečo iné: šport, obľúbená kniha alebo čokoľvek spravidla bez sexuálneho podtónu (možno až nudné). Avšak, kto chce počas sexuálneho aktu, kedy si partneri majú užívať jeden druhého plnými dúškami, myslieť na robotu? Preto táto technika nie je veľmi šťastnou voľbou.

Používanie kondómov

Mnoho mužov uvádza, že používanie kondómu má za následok zníženie citlivosti a následné oddialenie ejakulácie. Je preto možné využívať kondóm ako prostriedok k vyriešeniu problému. Dôležitá je aj hrúbka materiálu, z ktorého je vyrobený. Existujú totiž aj extra tenké pre väčšiu citlivosť, ktoré by účel oddialenia ejakulácie nemuseli plniť.

Komunikujte s partnerkou

Komunikácia je dôležitá v každom zdravom vzťahu. Pri problémoch so sexuálnym životom akéhokoľkvek charakteru, je odporúčané zapojiť svojho partnera čo najviac. Hovoriť o svojich pocitoch a zdieľať rovnako dobré pocity ako aj obavy, umožňuje tiež spoločné riešenie problémov. Mnoho párov sa obáva hovoriť o sexe zo strachu, že ublížia partnerovi, práve viaznutie rozhovoru môže problémy prehĺbiť.

Komunikovanie vašich obáv môže často pomôcť vyriešiť ich. V niektorých prípadoch môže mať vaša partnerka aj svoje vlastné problémy, ktoré prispievajú k problémom so sexuálnym životom. Niektoré ženy napríklad nedokážu dosiahnuť vyvrcholenie počas pohlavného styku a na dosiahnutie orgazmu im vyhovuje ručná alebo orálna stimulácia.

Keď začnete hovoriť o sexe všeobecne, nielenže si poviete o svojich problémoch a obavách, ale aj o snoch a túžbach. A práve komunikácia môže stáť za zmenou kvality vášho sexuálneho života k lepšiemu.

Lieky a doplnky výživy

Lieky na predpis

Sexuológ MUDr. Václav Urbánek objasňuje: “Lekár vám môže predpísať niektorý z miestne znecitlivujúcich prípravkov, ktorými docielite primerané zníženie taktilnej teda dotykovej citlivosti penisu. Aplikujú sa v tenkej vrstve na celý povrch žaluďa pohlavného údu, a to s výhodou pod kondóm (ten je, ako je známe, tvorený laxetovou membránou poskytujúcou tlmivý efekt a tiež samozrejme zabráni úplne nežiadúcemu znecitliveniu pohlavných orgánov ženy). V niektorých prípadoch postačí anestézovať len oblasť uzdičky na mužskej predkožke. Miestne znecitlivujúce prípravky (alebo lokálne anestetiká) vyrobené vo forme masti je potrebné na penis aplikovať približne tridsať minút pred súložou, vo forme gélu pätnásť minút pred súložou a vo forme spreja len päť minút pred súložou.”

Doplnky výživy

Pokiaľ uprednostňujete prírodné prípravky, siahnite po tabletkách Zerex Extralong. Sú určené pre mužov s rýchlym vyvrcholením, pretože majú priaznivý vplyv na predĺženie sexuálneho styku. Ich jedinečné prírodné zloženie extraktu z tradičných bylín a dôležitých aminokyselín podporuje libido a chuť na sex a prispieva k celkovej duševnej pohode.