Počuli ste už o syndróme zníženého libida? Alebo sa vás tento problém dokonca osobne dotýka? Ak áno, nezúfajte. Stále je tu totiž šanca, že sa do vašej spálne vráti vášeň. Čo je teda syndróm zníženého libida a prečo k nemu vlastne dochádza?
Syndróm zníženého libida
Syndróm zníženého libida je vlastne dlhodobá nechuť na sex. Libido je totiž súhrn rôznych faktorov, hormónov a psychických stavov, ktoré ovplyvňujú naše sexuálne pudy, túžby a apetít. A ak je libido znížené, naša chuť na sex rapídne klesá. Tento problém postihuje tak mužov, ako aj ženy.
Príčiny zníženého libida
- depresie
- zdravotné problémy – cukrovka, srdcové choroby, kvasinkové infekcie, zápaly močových ciest...
- hormonálne zmeny
- nespokojnosť s vlastným telom a vzhľadom
- stres, prepracovanosť
- alkoholizmus
- rutina v spálni
- problémy vo vzťahu, rodinné problémy
- užívanie niektorých liekov, napríklad antidepresív
- vyšší vek
Existujú aj čisto mužské a tiež výlučne ženské vplyvy, ktoré majú za následok zníženie chuti na sex, teda znížené libido.
Čo znižuje mužské libido?
- Znížená hladina mužského pohlavného hormónu. Môže mať za následok nielen stratu pevnosti erekcie alebo neschopnosť dosiahnuť vyvrcholenie, ale dokonca aj úplnú stratu chuti na sex.
- Prehnané fyzické aktivity. Neznamená to, že športovci majú nižšie libido. Ide skôr o nezdravé návyky, spojené so športovaním. Preťažovanie sa v posilňovni spojené s užívaním dopingu má na libido jednoznačne negatívny vplyv.
- Pritesné spodné prádlo. Obtiahnuté slipy, v ktorých je mužská pýcha ako vo zveráku, majú negatívny vplyv na tvorbu spermií a tiež na mužské libido. Vyhnúť sa treba aj „prehrievaniu“ citlivých partií.
- Depresia a nespokojnosť spojená s veľkosťou penisu. Tak, ako mnohé ženy nikdy nie sú spokojné so svojou váhou, mnohí muži zas nie sú spokojní s veľkosť svojho penisu. Ak navyše v tejto svojej neistote nemajú podporu partnerky, tieto stavy môžu vyústiť až do straty libida.
Čo znižuje ženské libido?
- Antikoncepcia. Niektoré druhy antikoncepčných tabliet môžu spôsobovať zníženie produkcie hormónov. Okrem iných tiež mužského pohlavného hormónu, ktorý sa v istom množstve nachádza aj v ženskom tele a takisto vplýva na sexuálny život ženy. Práve výrazne znížená hladina ženských pohlavných hormónov a tiež mužského pohlavného hormónu môže spôsobiť stratu libida.
- Tehotenstvo, pôrod a dojčenie. Tehotenstvo je v mnohých ohľadoch záťažou na ženský organizmus. Často počas neho dochádza k hormonálnym zmenám, kedy žena stráca chuť na sex. Tieto stavy sú však len dočasné. Po pôrode zas dochádza k zmenám v oblasti pošvy a panvy, čo môže zvýšiť bolestivosť pri styku, alebo naopak znížiť citlivosť nervových zakončení pohlavných orgánov. Dojčenie má zas za následok zvýšenú tvorbu hormónu prolaktínu, ktorý negatívne vplýva na ženské libido.
- Popôrodná depresia. Trpia ňou mnohé ženy v dôsledku hormonálnych zmien, ale aj kvôli zvýšenej psychickej záťaži, či únave. A tak na sex ani nepomyslia.
- Menopauza. A opäť hormonálne zmeny. V menopauze môžu zapríčiniť vaginálnu suchosť, depresie a časté zmeny nálad, ale aj celkovú nechuť k sexu.
Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že zníženie a dokonca strata libida postihuje zväčša ženy. Muži podľa výskumov myslia na sex omnoho častejšie. Nech už je na tom horšie ktorýkoľvek z partnerov, spoločne sa tento problém dá vyriešiť.
Ako zvýšiť libido?
Existuje niekoľko možností, ako zvýšiť libido a svoj sexuálny apetít opäť „postaviť na nohy“. V prípade zdravotných príčin je riešenie jednoznačné. Návšteva lekára a následná liečba konkrétnych ochorení problém zníženého libida odstráni. Ak trpíte nudou v posteli, zapojte fantáziu. Posteľ nie je jediné miesto, kde sa môžete oddávať sexu. Skúste nové sexuálne polohy, praktiky, rôzne sexuálne hračky a vaše libido sa určite prebudí.
Pozitívne výsledky prinesie tiež aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, zdravá životospráva a relax. Pánov nesklame napríklad Zerex. Ak si predsa len neviete rady, neváhajte navštíviť sexuológa. Viete však, že aj potraviny, ktoré konzumujete, majú vplyv na vaše libido?