Feromóny

Čo sú, ako fungujú a ako sa dajú využiť v náš prospech.

Čo sú feromóny?

Slovo feromón pochádza z gréckeho jazyka a znamená „nosič stimulácie“. Tento pojem zaviedli vedci Peter Karlson a Martin Lüscher pre hormóny, prchavé chemické látky, ktoré živé organizmy vylučujú za účelom vzájomnej komunikácie s tým istým biologickým druhom, u ktorého spúšťajú fyziologické reakcie a zmeny správania.

Ako fungujú feromóny?

Feromóny môžu slúžiť na pomoc pri hľadaní potravy, na vyvolanie alebo stlmenie obranných a poplašných reakcií alebo na prilákanie sexuálneho partnera. Ľudské feromóny (mužské androsteny a ženské estreny) sa uvoľňujú predovšetkým z potu, z pokožky mužov a žien a zachytávame ich pomocou špeciálneho orgánu, ktorý sa nachádza medzi nosom a ústami (tzv. vomeronazálny orgán alebo Jacobsonov orgán).

Účinkom molekúl feromónov je okamžité zvýšenie sexuálnej príťažlivosti u opačného pohlavia. Vedecké výskumy dokázali, že ani ten najlepší dámsky parfém sa nevyrovnal prirodzeným feromónom a ženy, ktoré mali viac ženských feromónov (napr. v období ovulácie), pôsobili na mužov ako atraktívnejšie a sexuálne príťažlivejšie.

Rovnako i muži, ktorých hladina feromónov bola vyššia, pôsobili na opačné pohlavie ako silnejší, mužnejší a príťažlivejší sexuálni partneri. Feromóny nemajú žiadnu špecifickú vôňu a patria medzi prírodné afrodiziaká, ktoré fungujú bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Čo spôsobuje pokles vylučovania feromónov?

Vylučovanie feromónov u mužov aj u žien ovplyvňuje to, či vedú zdravý životný štýl. Menej feromónov vylúčite, ak vás trápi únava, stres v práci, nespavosť, atď. Na vylučovanie feromónov u žien má vplyv menštruačný cyklus a hormonálne zmeny. Pokles ich vylučovania môže nastať pri užívaní hormonálnej antikoncepcie a počas menopauzy. Prirodzene vylučované feromóny však môžu aj prekryť a „prehlušiť“ bežne používané kozmetické prostriedky ako sú deodoranty, šampóny, sprchové a pleťové mlieka a antiperspiranty. Muži aj ženy preto často siahajú po parfémoch s feromónmi.

Ako sa používajú feromónové parfémy?

Mužské parfumy s feromónmi pomáhajú mužom zvýšiť svoju atraktivitu u opačného pohlavia na podvedomej úrovni. Kým samotné pánske parfumy môžu zvyšovať atraktivitu muža a priťahovať pozornosť žien vďaka príťažlivej aróme, feromónová zložka je nenápadná, no pôsobí priamo na mozog opačného pohlavia.

Feromónové parfumy a toaletné vody, určené pre mužov, sa používajú rovnako ako klasické pánske voňavky a aplikujú sa na krk, uši, ramená alebo ruky. Môžete sa však rozhodnúť, že použijete najlepší pánsky parfém, s ktorým máte dobrú skúsenosť a mužské feromóny zvlášť. V takom prípade je dôležité, neprehnať to a použiť len 1-2 kvapky feromónov, ktoré môžete aplikovať napríklad za ucho alebo na podpazušie. Pánske parfémy s feromónmi účinkujú cca 4-10 hodín, v závislosti na intenzite a kvalitne použitých feromónov.