Magazín

Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.

Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.

Naše telo

Odhaľte príznaky insomnie: Kedy to už treba riešiť s lekárom?

Autor článku: Jana Petrejová 16.05.2024 08:02 Chronická insomnia dokáže viac než len vyvolať únavu. Foto: Pexel.com

Ak máte raz za čas zlý spánok a prebdiete celú noc, je to úplne normálne. Hoci ide o nepríjemný zážitok, ktorý vás vyradí z každodenného pracovného kolotoča a ničí vzťahy, keďže nemôžete plnohodnotne tráviť čas so svojimi blízkymi, nejde o nespavosť v pravom slova zmysle. Od vážnej poruchy, odborne nazvanej insomnie, či dokonca chronickej insomnie, to má ďaleko. Je však dôležité poznať hranicu, kedy už ide o vážny stav.

Zákerná choroba, ktorá ničí životy čím ďalej tým väčšiemu počtu ľudí. Hoci to na prvý pohľad môže znieť prehnane, insomnia je naozaj nebezpečná. Obzvlášť tá v chronickej forme, keďže vo veľkom vplýva na fungovanie ľudského tela. 

Následky insomnie

Zatiaľ čo sa občasná prebdená noc postará o horšiu koncentráciu, sústredenie a celkovú malátnosť tela, chronická insomnia má na svedomí oveľa horší dopad na organizmus. Okrem toho, že si vyžiada daň na duševnej pohode človeka, zvyšuje tiež riziko niektorých chorôb a zároveň zhorší priebeh už existujúcich zdravotných problémov. 

Chronická insomnia má týchto 6 negatívnych účinkov:

  1. Spôsobuje depresie, úzkosti a vyvoláva negatívne myšlienky

  2. Zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych chorôb, vrátane vysokého krvného tlaku, srdcovej arytmie či dokonca zlyhania srdca

  3. Hrozí oslabená imunita, telo nie je schopné bojovať proti infekciám

  4. Vyššia šanca na zápaly v tele, a tým aj náchylnosť na rôzne ochorenia

  5. Komplikácie počas tehotenstva, ako napr. zhoršujúce sa pôrodné bolesti alebo predčasný pôrod

  6. Riziko metabolických porúch, ktoré môžu neskôr spôsobiť obezitu alebo iné zdravotné problémy

Ak máte problémy so spánkom niekoľko týždňov, ide o chronickú formu. Foto: Pexels.com

Ako spoznať chronickú insomniu? 

Tento stav by sa nemal za žiadnych okolností podceňovať. V prípade chronickej insomnie už nestačí vypiť ukľudňujúci čaj s bylinkami. Odborná pomoc je na mieste, len lekár vám pomôže prinavrátiť noci, kedy si poriadne oddýchnete. 

Do ambulancie by ste si to mali namieriť vtedy, ak sa vám večer ťažko zaspáva, nepamätáte si noci bez neprerušeného spánku a ráno sa opakovane prebúdzate skôr, ako potrebujete. Ide o všeobecné príznaky insomnie, ktoré môžu trvať niekoľko dní. 

Zatiaľ čo ide o symptómy prejavujúce sa v noci pred spánkom, počas dňa sa taktiež ukáže jej sila. 

Pozrite sa na 7 príznaky insomnie po prebdených nociach: 

  1. Nadmerná únava a vyčerpanosť

  2. Poruchy pamäte

  3. Bolesť hlavy

  4. Potenie

  5. Unavené oči

  6. Bolesť svalov

  7. Strata motivácie

Ak tieto príznaky insomnie trvajú minimálne jeden mesiac, zbystrite pozornosť, keďže možno hovoriť o patologickom jave, ktorý by mal riešiť lekár. Akákoľvek choroba v chronickej forme si vyžaduje okamžité riešenie. 

Dlhodobé problémy so spánkom sa odrazia na fungovaní organizmu. Foto: Pexels.com

Pomoc pri nespavosti

Čím skôr začnete niečo robiť s problémami so spánkom, tým skôr sa môžete dostať opäť do každodenného života plného energie a vitality. K tomu vám môže pomôcť Zerex Pillow s obsahom byliniek a hormónu melatonínu. Vďaka účinnému zloženiu preukázateľne uľahčuje zaspávanie a postará sa o pokojnú a ničím nerušenú noc. Počítanie ovečiek bude minulosťou, počas dňa nebudete ospalí, čo automaticky znamená plné sústredenie sa na momenty so svojimi najbližšími.   

Ďalších 5 tipov, ktoré vám pomôžu skoncovať s nespavosťou: 

  1. Choďte vždy spať v rovnakom čase a majte každý deň rovnaký režim

  2. Majte v spálni vždy poriadne vyvetrané. Najlepšie sa vám bude zaspávať pri teplote, ktorá je okolo 18-20 stupňov Celzia. Vždy je lepšie, ak bude v miestnosti chladnejšie

  3. Stavte na uvoľňovacie metódy a pomôcky pred spaním, ako napr. čítanie knihy, počúvanie relaxačnej hudby alebo meditácia

  4. Eliminujte modré svetlo z obrazoviek od mobilných telefónov alebo televízora. Skúste aspoň hodinu pred tým, než si ľahnete do postele, nepozerať do mobilu. 

  5. Dajte si ľahkú a skorú večeru. Tráviaci systém by nemal byť zaťažený mastnými a ťažkými jedlami. Výborné sú zeleninové pokrmy a ryby. 

Uvedené tipy vám pomôžu rýchlejšie zaspať a mať kvalitný spánok. Ak však trpíte chronickou insomniou, kvôli ktorej si nepamätáte, kedy ste si naposledy dobre oddýchli, kontaktujte svojho lekára.

Zerex Pillow obsahuje melatonín, ktorý má na svedomí ľahšie zaspávanie.



spánok nedostatok spánku zdravý spánok poruchy spánku insomnia
Magazín arrow
Magazín arrow