Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Imunita a energia
Ležíte v posteli celú večnosť. Cez stenu počujete známu zvučku televíznej relácie o varení, vedľa vás chrápe partner a zúfalo si prajete zaspať. Ani pohľad na hodiny každých desať minúť vôbec nepomáha. Je vám táto situácia dôverne známa? Nespavosť si nevyberá, či nasledujúci deň potrebujete odučiť desať hodín angličtiny alebo prispieť zásadným objavom v jadrovej fyzike. Tento problém sa totiž týka každého tretieho človeka na planéte.
Nespavosť je definovaná ako porucha zaspávania, neschopnosť zaspať, zotrvať v spánku resp. skoré prebudenie. Ak sa vám ťažko zaspáva, v noci sa často budíte alebo sa o budíte príliš skoro ráno, počas dňa trpíte ospalosťou, podráždenosťou a neviete sa počas dňa koncentrovať, presne viete, o akom probléme hovoríme. Problémy so spánkom sú často príznakom nejakej choroby, stavu, vedľajšieho účinku liekov. Najčastejšou príčinou nespavosti sú depresia, stres, kombinácia rôznych zdravotných a psychologických faktorov.
O počítaní ovečiek už viete zrejme svoje a keby vám tento spôsob fungoval, o iné by ste sa zrejme zbytočne nezaujímali. Pozrime sa teda na to, čo nerobiť a čo robiť, aby ste sa zbavili poruchy zaspávania.
Fajčiari zrejme práve pohodili rukou. Pozrite sa však na problém prostredníctvom vedecky podložených faktov, prečo fajčenie neprospieva vášmu spánku: viac ako 22% fajčiarov uvádza, že sa v noci často prebúdza fajčiari sú vystavení 2,5 x vyššiemu riziku spánkového apnoe (zjednodušenie ide o závažný problém, kedy počas spánku dochádza k niekoľkosekundovým “prestávkam v dýchaní”) nikotín je silný stimulant, ktorý môže vo veľkej miere ovplyvniť spánok a jeho kvalitu. Prebúdza zmysly, aby fungovali aj vtedy, keď ste unavení. Fajčiari si myslia, že práve cigareta im pomáha zaspať. Je to však len “uspokojenie” závislosti od nikotínu, pretože telo zhruba tri hodiny po poslednej cigarete začne vykazovať abstinenčné symptómy - nepokoj, nepohodlie. Fajčenie je silne škodlivý zvyk, ktorý ovplyvňuje nielen fyzický stav ľudského tela, ale aj emocionálny a mentálny stav fajčiarov.
V niektorých potravinách sú obsiahnuté látky, ktoré vám pomôžu ľahšie dosiahnuť vytúžený odpočinok.
Pre účely dobrého spánku a celkového uvoľnenia organizmu sú stáročia využívané bylinky:
Účinok týchto tradičných bylín je spojený vo výživovom doplnku určenom na zlepšenie kvality spánku Pillow.
Stráviť chvíľu v teplej sprche alebo vani môže byť prínosom. Keď skončíte s kúpeľom, rýchlo klesá vaša telesná teplota. Výskum ukazuje, že toto zníženie teploty spôsobuje ospalosť. Vaša srdcová frekvencia totiž klesá, trávenie a iné metabolické procesy spomaľujú. To umožní vášmu mozgu aj telu “vypnúť”.
Jedna štúdia ukázala, že nosenie ponožiek rozširuje krvné cievy a môže pomôcť prietoku krvi, čo vedie k optimálnej teplote pre spanie.
Posteľ slúži len na spanie a sex (maximálne čítanie knihy). Nenoste si do nej notebook, tablet, nevybavujte tam telefonáty. Pokiaľ nebývate v garsonke, do miestnosti, kde spíte, neumiestňujte televízor ani tam nepočúvajte rádio. Všetka uvedená elektronika sťažuje zaspávanie.