Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Nezaradené
Melatonín je hormón, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri regulácii spánku a cirkadiánneho rytmu. Tvorí sa v mozgovej epifýze, pričom jeho hladina stúpa s klesajúcou intenzitou svetla a pripravuje tak telo na spánok. V súčasnosti patrí k najpopulárnejším doplnkom výživy na liečbu rôznych porúch spánku. Nie je to však s ním také “ružové” ako sa na prvý pohľad zdá.
Má imidž prírodnej alternatívy k tradičným liekom, ktoré majú vedľajšie účinky. Aj preto je melatonín a preparáty s obsahom tohto hormónu tak obľúbené. Má to však jeden háčik. Ani užívanie melatonínu sa nezaobíde bez negatívnych efektov. Preto netreba hormón príliš preceňovať.
Hladina hormónu melatonínu je počas dňa rôzna. Vyplavuje sa v závislosti od toho, či je deň alebo noc. S postupným stmievaním sa jeho produkcia zvyšuje. Závisí to od vnútorných hodín, resp. od cirkadiánneho rytmu, ktorý by mal správne fungovať pre kvalitný a dlhý spánok. Ak teda máte dostatok melatonínu, lepšie zrelaxujete a prechod k dobrému spánku bude plynulejší. V prípade opaku, teda nedostatku hormónu, hrozia poruchy spánku. Záleží od vás. Na produkciu melatonínu totiž vplýva množstvo rôznych faktorov vrátane modrého svetla vyžarujúceho z mobilných zariadení, ale i užívanie alkoholu a umelé osvetlenie.
Najznámejším účinkom melatonínu, pre ktorý je mnohými ospevovaný, je jeho pozitívny vplyv na spánok. Množstvo štúdií potvrdilo, že užívanie melatonínu v doplnkoch stravy pomáha rýchlejšie zaspať, taktiež zvyšuje celkovú dobu spánku a jeho kvalitu. Ukázal sa účinným tiež pri cestovateľskej nespavosti, teda tzv. “jet lag”. Vďaka hormónu budete lepšie zvládať posunutú dobu spánku. Melatonín ako liek na spanie pripraví telo na odpočinok.
Melatonín na spanie je tiež výborný antioxidant, ktorý chráni telo pred škodlivými voľnými radikálmi, ktoré sa tvoria prirodzene v organizme a vo vonkajšom prostredí. Taktiež pomáha vyrovnávať hladinu kortizolu v tele, teda stresového hormónu. Ak je ho priveľa, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku chronických ochorení.
Hoci sa zdá, že ide o ideálneho pomocníka, ak si chcete oddýchnuť a dobre sa vyspať, je možné, že po tomto zmeníte názor. Melatonín vám však nenavodí spánok na počkanie kedykoľvek. Príkladom je práca na zmeny, ktorá narúša prirodzený biorytmus tela. Bohužiaľ, doplnky s melatonínom v tomto prípade nefungujú. Treba rátať s tým, že tento hormón nenahradí prirodzený spánkový režim.
Taktiež je otázne jeho užívanie u detí. Zatiaľ čo u dospelých je melatonín nenávykový a bezpečný, nebolo zrealizovaných dostatok štúdií, čo sa týka vplyvu na deti. Preto je nevyhnutné poradiť sa s detským lekárom. Podobne to platí aj pre tehotné ženy, ktoré by ho radšej nemali užívať. Niektorí pacienti s určitými diagnózami by taktiež mali byť opatrní. kvôli interakcii s užívanými liekmi.
Ktorí ľudia by sa mali poradiť o užívaní melatonínu s lekárom:
Pacienti užívajúci lieky na cukrovku
Pacienti užívajúci lieky na vysoký krvný tlak
Pacienti užívajúci imunosupresíva
Pacienti užívajúci lieky tlmiace centrálny nervový systém
Pacienti s autoimunitnými ochoreniami
Ženy užívajúce antikoncepciu
Ľudia mu dôverujú. Pritom melatonín môže pôsobiť na každého inak. Najlepšie funguje u ľudí s vyššou citlivosťou na látku, ktorí ho majú nedostatok. Ak vyskúšate jeho účinky raz za čas, príp. len na krátkodobé obdobie, pocítite jeho priaznivé účinky na vlastnej koži. Neodporúča sa však dlhodobé užívanie doplnkov výživy s melatonínom, ktoré by mohlo potlačiť prirodzenú tvorbu hormónu, čím sa nespavosť prehĺbi. Tým dosiahnete pravý opak. Preto je lepšie jeho užívanie len na nevyhnutnú dobu, príp. po konzultácii lekárom.
Odpoveď na otázku, či melatonín na spanie naozaj funguje, je jasná. Môže, pomôcť, no určite ho netreba brať za nejaký zázrak. Dôležitý je tiež životný štýl a iné návyky, ktoré prispejú k dobrému spánku.
Hoci prípravky s obsahom melatonínu môžu byť účinnou doplnkovou terapiou, problém s nespavosťou možno riešiť popíjaním čajov s medovkou, levanduľou či harmančekom. Prehlbujú regeneráciu a nočný spánok a telo príjemne uvoľnia. Ďalšími bylinkami, ktoré prispievajú k relaxu tela, je napr. ženšen či rhodiola. Dobrý spánok podporuje zdravý životný štýl vrátane zdravej životosprávy a pravidelného pohybu a pravidelné dodržiavanie spánkového režimu.
Ak chcete podporiť dobrý spánok, Zerex Melatonín sa stane vaším efektívnym uspávačom. S obsahom spomínaného melatonínu pozitívne vplýva na rýchle zaspávanie a kvalitný spánok a taktiež podporuje reguláciu cirkadiánneho rytmu. Ak sa chcete rýchlejšie dostať z jet lagu, siahnite po produkte, aby ste sa dobre vyspali a načerpali energiu. Aspoň nenecháte svojich najbližších toľko čakať a naplánujete si s nimi výlet alebo inú príjemnú aktivitu po tom, čo ste sa kvôli dovolenke nevideli. Zerex Melatonín oceníte aj vtedy, ak neviete odložiť mobilný telefón z ruky vo večerných hodinách. Doprajte si kvalitný spánok, aby ste nasledujúci deň prežili bez zívania a plne sa sústredili na momenty so svojou rodinou.