Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Zdravie
Náhle kŕče v bruchu, nutkanie bežať na toaletu a vodnatá stolica. Akútna hnačka dokáže prekvapiť a znepríjemniť deň komukoľvek. Hoci väčšinou ide o dočasný problém, je dôležité poznať jej príčiny, príznaky a spôsoby, ako si s ňou poradiť.
Akútna hnačka je definovaná ako náhly nástup riedkej stolice, ktorá trvá menej ako 14 dní. Často ju sprevádzajú ďalšie nepríjemné príznaky, ako sú kŕče v bruchu, nadúvanie, nevoľnosť, vracanie a strata energie.
Hoci akútna hnačka väčšinou nie je život ohrozujúca, môže viesť k dehydratácii, strate dôležitých minerálov a vitamínov, a v konečnom dôsledku k celkovému oslabeniu organizmu. Preto je dôležité venovať jej pozornosť a prijať opatrenia na zmiernenie príznakov a podporu uzdravenia.
Za akútnou hnačkou sa môže skrývať množstvo príčin. Najčastejšie ide o:
Infekcie: Vírusové, bakteriálne a parazitárne infekcie patria medzi najčastejšie príčiny akútnej hnačky. Môžu sa prenášať kontaminovanou vodou a potravinami, ale aj kontaktom s infikovanou osobou. Typickými príkladmi sú salmonelóza, kampylobakterióza a rotavírusová infekcia.
Potravinové intolerancie: Neznášanlivosť laktózy (mliečneho cukru), fruktózy (ovocného cukru) a iných zložiek potravy môže spôsobiť hnačku po konzumácii problematických potravín. Tieto intolerancie vznikajú v dôsledku nedostatku enzýmov potrebných na trávenie daných zložiek.
Lieky: Niektoré lieky, napríklad antibiotiká, preháňadlá a lieky na vysoký krvný tlak, môžu mať ako vedľajší účinok hnačku.
Stres a úzkosť: Psychické faktory môžu zhoršiť príznaky hnačky, a to aj u ľudí bez iných tráviacich problémov. Stres ovplyvňuje funkciu tráviaceho traktu a môže zmeniť zloženie črevnej mikroflóry.
Zmeny v stravovaní: Náhle zmeny v stravovaní, cestovanie do exotických krajín a konzumácia nezvyčajných jedál môžu narušiť tráviaci systém a viesť k hnačke.
Okrem riedkej stolice a častých návštev toalety sa akútna hnačka môže prejavovať aj ďalšími príznakmi:
Kŕče v bruchu
Nadúvanie
Nevoľnosť
Vracanie
Strata chuti do jedla
Únava a slabosť
Horúčka (v prípade infekcie)
Akútna hnačka väčšinou odznie do pár dní bez nutnosti lekárskeho zásahu. Avšak, v niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Medzi varovné signály patria:
Krv alebo hlien v stolici
Vysoká horúčka
Silné bolesti brucha
Dehydratácia (smäd, sucho v ústach, tmavý moč)
Hnačka trvajúca dlhšie ako 3 dni
Hnačka u dojčiat a malých detí
Hnačka u starších ľudí a ľudí s oslabenou imunitou
Liečba akútnej hnačky sa zameriava na zmiernenie príznakov a podporu uzdravenia. Dôležité je:
Dostatočný pitný režim: Hnačka vedie k strate tekutín a minerálov, preto je dôležité piť dostatok vody, minerálnych vôd a rehydratačných roztokov.
Diéta: Vhodné je konzumovať potraviny s nízkym obsahom vlákniny, ako sú banány, ryža, jablká a toasty. Dôležité je vyhýbať sa mastným, koreneným a sladkým jedlám, alkoholu a kofeínu.
Lieky na zastavenie hnačky: Loperamid a ďalšie lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky hnačky, ale nemali by sa užívať dlhodobo bez konzultácie s lekárom.
Probiotiká: Probiotické baktérie pomáhajú obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry a zmierniť príznaky hnačky.
Pri liečbe akútnej hnačky a obnove črevnej mikroflóry môže byť nápomocný aj doplnok stravy Zerex Probio. Obsahuje špeciálne vybrané kmene probiotických baktérií, ktoré sú odolné voči žalúdočným kyselinám a žlčovým kyselinám, a tak sa dostávajú v aktívnej forme až do čriev.
Zerex Probio pomáha:
Skrátiť trvanie hnačky a zmierniť jej príznaky: Probiotiká v Zerex Probio pomáhajú obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry, čím skracujú trvanie hnačky a zmierňujú jej príznaky, ako sú bolesti brucha, nadúvanie a kŕče.
Obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry: Zerex Probio obsahuje kmene baktérií, ktoré sú prirodzene prítomné v zdravom čreve. Tieto baktérie pomáhajú udržiavať optimálne prostredie v črevách a bránia premnoženiu škodlivých baktérií, ktoré môžu spôsobovať hnačku.
Posilniť imunitný systém: Črevná mikroflóra zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Probiotiká v Zerex Probio podporujú imunitný systém a zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám, ktoré môžu spôsobovať hnačku.
Chrániť črevá pred negatívnym vplyvom antibiotík: Antibiotiká ničia nielen škodlivé baktérie, ale aj prospešné baktérie v črevách. Zerex Probio pomáha chrániť črevnú mikroflóru pred negatívnym vplyvom antibiotík a predchádzať hnačke spojenej s ich užívaním.
Zerex Probio je vhodný pre dospelých a deti od 3 rokov. Užíva sa 1-2 kapsuly denne, najlepšie s jedlom. Kapsuly sa zapíjajú dostatočným množstvom vody.
Akútna hnačka, hoci nepríjemná, je vo väčšine prípadov len dočasným problémom, ktorý sa dá zvládnuť s pomocou správnej hydratácie, diéty a v prípade potreby aj liekov. Dôležité je však vnímať signály tela a neignorovať pretrvávajúce alebo závažné príznaky. Včasná diagnostika a správna liečba sú kľúčové pre zabránenie komplikáciám a rýchle uzdravenie.
Významnú úlohu zohráva aj prevencia. Dodržiavanie hygienických zásad, správne skladovanie a tepelná úprava potravín, dostatočná hygiena rúk a očkovanie proti rotavírusom u detí sú dôležité opatrenia, ktoré pomáhajú predchádzať infekčným hnačkám.
V súčasnosti prebieha intenzívny výskum zameraný na lepšie pochopenie mechanizmov akútnej hnačky a vývoj nových liečebných metód. Sľubné výsledky prinášajú štúdie zamerané na vývoj nových probiotík, rehydratačných roztokov a liekov na zastavenie hnačky.
Vďaka pokroku v medicíne a rastúcemu povedomiu o akútnej hnačke môžeme očakávať, že v budúcnosti bude tento stav lepšie diagnostikovaný a liečený, čo prinesie úľavu a rýchlejšie uzdravenie miliónom ľudí na celom svete.
Dôležité je pamätať na to, že akútna hnačka môže byť niekedy príznakom vážneho ochorenia. Vždy je dôležité konzultovať svoj stav s lekárom, ak máte pochybnosti alebo sa vaše príznaky zhoršujú.