Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Zdravie
Fakt, že vysoký cholesterol zväčšuje riziko srdcových chorôb a infarktov, je nám veľmi dobre známy. Nadmerná hladina celkového cholesterolu však u nás stále predstavuje obrovský problém, keďže ju podľa štatistík má až 70 % slovenskej populácie. Ak chcete svojmu telu v tomto ohľade pomôcť, máme pre vás 5 užitočných tipov, ako znížiť cholesterol.
Je dôležité uvedomiť si, že cholesterol je vlastne tuková látka, nevyhnutná pre správnu funkciu organizmu. Produkuje ju naša pečeň, ale získavame ju aj z jedla (mliečne výrobky, mäso...). V tele sa vyskytuje vo forme lipoproteínov, ktoré sú jej nosičmi. Existujú 2 typy cholesterolu:
Medzi najčastejšie faktory spôsobujúce vysoký cholesterol patria napríklad:
Štúdia publikovaná v National Library of Medicine preukázala, že polynenasýtené tuky redukujú „zlý“ LDL cholesterol v tele, čím znižujú riziko srdcových chorôb. Štúdia spočívala v nahradení nasýtených tukov v strave 115 dospelých ľudí polynenasýtenými tukmi počas 8 týždňov. Po uplynutí tejto doby sa hladiny celkového a LDL dobrovoľníkov znížili až o 10%.
Omega-3 mastné kyseliny sú obzvlášť zdravý typ polynenasýtených tukov. Nájdete ich v morských živočíchoch, akými sú losos, makrely, tuniak či dokonca krevety. Ďalším ich bohatým zdrojom sú napríklad vlašské orechy. Omega-3 je však odporúčané pravidelne dopĺňať aj prostredníctvom doplnkov výživy s obsahom omega-3 mastných kyselín.
Výskumy dokazujú, že mononenasýtené tuky znižujú škodlivý LDL a zároveň zvyšujú dobrý HDL cholesterol. Redukujú totiž škodlivý proces oxidácie lipoproteínov, ktorý vedie k upchatiu tepien. Medzi obľúbené potraviny znižujúce cholesterol patria olivy, repka olejná, mandle, vlašské, kešu aj lieskové orechy, a avokádo. Stojí teda za pokus nahradiť pražené arašidy kešu orieškami a vymeniť nezdravý slnečnicový olej za zdravší olivový alebo repkový olej.
Zníženiu cholesterolu sa dá dopomôcť aj bylinkami.
Podľa štúdie publikovanej v National Library of Medicine, má škoricovník cejlónsky pozitívny vplyv na zníženie “zlého” LDL. Výsledky danej štúdie totiž ukázali, že po dennom užívaní 6 gramov škorice počas doby 40 dní sa u pacientov s cukrovkou 2. typu znížila celková hladina cholesterolu v krvi.
Odborníci sa zhodujú, že ďalšou užitočnou potravinou pomáhajúcou znížiť cholesterol je červená fermentovanú ryža obsahujúca monokaoín K. Extrakt z nej sa používal už v tradičnej čínskej medicíne na zníženie hladiny LDL.
NÁŠ TIP:
Kombináciu oboch týchto účinných látok na zníženie hladiny cholesterolu nájdete v doplnku výživy Optichol Balance, ktorý je navyše BIO a vegan friendly. Obsahuje niekoľko látok z prírodných zdrojov, ktoré podporujú metabolizmus tukov a pomáhajú udržať prirodzenú hladinu cholesterolu v krvi.
Cvičenie nielen zlepšuje fyzickú zdatnosť a pomáha v boji proti obezite, ale aj znižuje škodlivý LDL a zvyšuje hladinu “dobrého” HDL.
Viaceré výskumy sa zhodujú, že na zníženie cholesterolu a tým aj rizika srdcových chorôb stačí 30 minút fyzickej aktivity denne, päť dní v týždni. (Zdroj: Viarax.fr) Samozrejme platí: čím dlhšie a intenzívnejšie cvičenie vyvíjate, tým väčší je prínos pre vaše telo.
Je dokázané, že chudnutie znižuje celkový cholesterol, pretože redukuje jeho ďalšiu tvorbu v pečeni. Zbavením sa nadváhy telo dokáže stimulovať produkciu “dobrého” HDL a dokonca aj znížiť hladinu “zlého” LDL v krvi.
Správna kombinácia cvičenia a zdravých stravovacích návykov dokáže robiť divy. A keď k nej ešte pridáte silu byliniek vo forme tých správnych pomocníkov na udržanie optimálnej hladiny cholesterolu a spaľovanie tukov, máte nad vysokým cholesterolom vyhraté!