Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Zdravie
Ak by ste sa opýtali na najrozšírenejšie ochorenie dnešnej modernej spoločnosti, boli by ste prekvapení nad odpoveďou. Ide totiž o niečo, čo zažívajú mnohí takmer každý deň. Stres. Choroba, ktorá zabíja potichu, ale isto. Nielenže je sám o sebe škodlivý, ale spôsobuje tiež mnoho iných ochorení. Kvalita vášho života je na bode mrazu, čo sa dotkne okrem zdravotnej oblasti, aj spoločenskej. Istá miera stresu sa nepovažuje za nebezpečnú, no treba vedieť, kedy je to už za hranicami.
Vyvoláva rôzne pocity a reakcie, ktoré sú skôr negatívne. Býva súčasťou v našom každodennom živote a spája sa s rôznymi udalosťami, ako je napr. strata zamestnania, problémy s osobnom živote, ale aj svadba. Nejde o nič neobvyklé, stres je totiž prirodzenou obranou tela proti krízovým situáciám. Akonáhle k nemu dôjde, v tele sa zvýšia hladiny určitých hormónov, ktoré sú vlastne prípravou na ”boj alebo útek”. Jednoducho povedané, buď budeme nebezpečiu čeliť alebo pred ním utečieme, aby sme sa mu vyhli. Ide o fyzickú odozvu tela s väčším množstvom hormónov kortizolu, adrenalínu a noradrenalínu.
Keď sa hladina týchto hormónov zvýši pri stresovej situácii, môže dôjsť k týmto fyzickým reakciám:
Zrýchlený srdcový tep
Zvýšený krvný tlak
Potenie
Tras rúk
Príval energie
Zvýšená pozornosť v danom okamihu
Tieto reakcie zlepšujú schopnosť človeka reagovať na náročnú situáciu. A hoci sa môže zdať, že stres je náš nepriateľ, nie vždy to tak je. Dokonca sa považuje za dôležitú súčasť nášho rastu a dosahovania cieľov. Ide však o krátkodobý stres, ktorý sa spája so vzrušujúcimi a motivačnými udalosťami, ktoré v nás vyvolávajú očakávanie. Napríklad, ak sa blíži v práci vaša prezentácia, telo zareaguje stresovými hormónmi, ktoré zvyšujú výkonnosť a pozornosť. Dôležité však je rozlíšiť, kedy už ide o stres, ktorý nám škodí.
Dlhodobý stres pôsobí v ľudskom tele ako toxín. V tomto prípade ide o viac, ako len o zvýšené hladiny hormónov, ovplyvňuje naše orgány i bunky a má negatívny vplyv na spánok, svaly, metabolizmus, imunitný systém a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku zápalov v tele. V chronickej podobe negatívne vplýva na vzťahy s druhými ľuďmi, no hlavne na fyzické zdravie. Spoznáte ho podľa toho, že ním čelíte mesiace až roky, pričom sa neustále opakujú negatívne stresové faktory vrátane finančných problémov, zložitej rodinnej situácie alebo pracovnými problémami. Potom je už len otázkou času, kedy sa premení v depresiu alebo iné psychické problémy. Hlavne emočný stres, ktorý sa týka našich emócií, sa môže premeniť do podoby, ktorú už bude ťažké zvrátiť. Prezradia ho podráždenosť, stavy úzkosti, zmeny nálad či pocit vyčerpanosti.
Dlhodobo pretrvávajúca stresová situácia môže spustiť niektoré vážne ochorenia:
Srdce vám bije ostošesť, cievy sa zúžia a zvýši sa krvný tlak. Tak možno v skratke opísať to, čím si prechádza vaše telo. Dlhodobo zvýšený krvný tlak a nepravidelný srdcový rytmus majú ničivý dopad na telo. Idú ruka v ruke s vápenatením ciev, teda artériosklerózou, ktoré sú ťažko priechodné. Hrozí ich upchatie a následne angína pektoris, mŕtvica a zlyhanie srdca.
Pri dlhodobom strese je telo zaťažené, keďže musí zmobilizovať všetky svoje sily. Zároveň presúva potrebné látky do mozgu, srdca a svalov, čoho následkom je okrem iného potlačenie činnosti bielych krviniek, ktoré sú základom imunitného systému. Ak k tomu dochádza opakovane, telo je oslabené a nedokáže sa brániť voči vírusom a baktériám. Môže sa to prejaviť vo forme opakovaného herpesu a rôznych viróz.
Zvýšená hladina hormónov spôsobuje zvýšenie hladín cukru v krvi a zároveň zníženie citlivosti na inzulín. Hlavne diabetici by si mali dávať pozor.
Žalúdok sa zvyčajne ako prvý ozve, ak čelíte stresu. Mnohí majú problémy s vyprázdňovaním, hlavne s hnačkou. Rozhodený tráviaci trakt spôsobuje taktiež zápchu alebo dokonca syndróm podráždených čriev. Chronický stres môže tiež vyvolať nadmernú produkciu tráviacich štiav, ktoré rozkladajú potravu v žalúdku. Ak je ich viac, dochádza k rozkladu ochranného hlienu na stenách žalúdka.
Veľmi častý problém, ktorý vyvoláva stres. Počas náročného obdobia v živote sme viac unavení, nemôžete spať, nepravidelne sa stravujeme. Všetko má vplyv na bolesti hlavy.
Telo je nadmerne vyčerpané a dochádza k uvoľňovaniu viacerých hormónov v nadobličkách. Vysoká hladina kortizolu, hormónu stresu a nízka hladina noradrenalínu spôsobuje zmätok v mozgu, ktorý čelí stresovej situácii. Hrozí depresia, ktorá je choroba stresu.
zatočte s nadmerným stresom jednoduchými tipmi, ktoré vás dajú do pohody. Nedovoľte dnešnej dobe, ktorá kladie vysoké nároky na jednotlivcov, aby vás rozhodila.
Niektoré tipy na zmiernenie stresu:
Meditácia
Dostatok spánku
Trávenie času s rodinou a kamarátmi
Viac času pre seba a svoje koníčky
Dostatok fyzickej aktivity
Zdravá strava
Obmedzenie stimulantov vrátane cukru, kofeínu a alkoholu
Zapite stres a uvoľnite sa pri šálke chutného čaju, ktorý sa postará o nerušené chvíľky plného relaxu a pohody so svojimi najbližšími. Zerex Čaj Stres Ukľudnenie predstavuje zmes tradičných byliniek, ktoré sa postarajú o pokojný myseľ a lepší spánok. Túžite po kvalitnom odpočinku, ktorý vám zaistí viac energie a optimizmu cez deň? Objavte vnútro produktu, kde sa skrýva rebríček obyčajný, ľubovník bodkovaný, levanduľa lekárska, skorocel kopijovitý a medovka lekárska. Všetky bylinky priaznivo pôsobia na psychickú odolnosť, koncentráciu, prispievajú k emocionálnej rovnováhe a nervová sústava bude vďaka nim upokojená.