Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Chudnutie
Bez ohľadu na pohlavie, či vek, každý z nás má chuť na sladké. Niekedy viac, inokedy menej. Takýto stav je spôsobený prudkým poklesom hladiny cukru v krvi. Poviete si, že to nie je nič zlé, predsa o nič nejde, iba si trochu osladíte život. Pokiaľ sladkosti nekonzumujete príliš často a vo veľkých dávkach, skutočne vám nič nehrozí. Ale ak ste pravidelným konzumentom sladkostí, majte sa na pozore. Sladkosti a iné sladké dobroty vystavujú nebezpečenstvu vaše zdravie a spôsobujú, že sa vám zvyšuje telesná váha. Pokiaľ nebudete mať pod kontrolou denný prísun cukru a sladkostí, budete mať vážne problémy nielen s vašou váhou, ale aj s celkovým zdravím. V našom článku sa budeme snažiť pomôcť naučiť sa, ako by ste mali stlmiť žiadostivosť po cukre, či sladkostiach. Závislosť na cukre a na sladkom je podobná iným závislostiam, ktoré bežne poznáte.
Sú ľudia, ktorých sladkosti napĺňajú, jedia ich preto, že im nesmierne chutia. Iní ich prijímajú najmä preto, že chcú zabudnúť na stres a napätie. Avšak obidve skupiny ľudí zabúdajú na závažný fakt: Zvýšeným príjmom cukru rastie telesná váha a vytvára sa v tele kyselinotvorné prostredie, ktoré je vhodným prostredím pre vznik rozličným ochorení. Preto aj vy, ak ste zástancami sladkého, mali by ste skutočne zbystriť pozornosť. Naučte sa aj s našou pomocou, ako by ste mohli zatočiť so závislosťou na cukre a na sladkých dobrotách.
Začnite ešte dnes, kým nie je neskoro - zdravou a vyváženou stravou, ako aj s pravidelnou kontrolou hladiny cukru v krvi. Áno, toto je jediná možnosť, ako sa zbaviť chuti na sladké a na cukor. Aj vám tento problém môže postupne „prerásť cez hlavu“ z toho dôvodu, že máte v tele nedostatok niektorých dôležitých živín. Môže ísť jednak o nedostatok fosforu, ktorý obsahujú predovšetkým všetky strukoviny, obilniny, orechy, vajcia i rybie mäso. Alebo vám chýba chróm, ktorý môžete nájsť najmä v čerstvej brokolici, sušenej fazuli, ako aj v šťavnatom hrozne. Zabúdať by ste nemali ani na dostatočný prísun uhlíka a aminokyseliny tryptofánu. Prvý menovaný sa vyskytuje predovšetkým v surovom ovocí a druhá menovaná aminokyselina je obsiahnutá v špenáte, hrozienkach, a tiež v pečeni a syroch. Kombináciou bielkovín, úplných sacharidov a správnych olejov v strave eliminuje riziko vzniku chute po nezdravom cukre. Správne, zdravé tuky a bielkoviny vytvoria telu pocit nasýtenosti oveľa dlhšie, ako to robia sladké potraviny a pokrmy. Je tomu tak, pretože bielkoviny znižujú proces trávenia a tým nedôjde ani k rýchlemu rastu cukru v krvi.
Samozrejme sa musíte naučiť usmerňovať cukor v krvi s cieľom zabrániť žiadostivosti po cukre a sladkých maškrtách. Zlým stravovaním, respektíve veľkými prestávkami medzi samotnými dávkami jedla spôsobujete svojmu telu šok, ktorý sa prejavuje poklesom hladiny cukru v krvi. Ak hladina cukru klesne veľmi nízko, narastie chuť na sladké. Samotné telo hľadá spôsoby, ako čo najrýchlejšie premeniť akýkoľvek pokrm na energiu a silu. Sladké jedlo je to najlepšie, čo dokáže veľmi rýchlo premeniť. Preto mávate aj vy chuť na sladké, lebo ste veľmi vyhladli.
Základným pravidlom je jesť častejšie a menšie porcie. Takto predídete ďalšej a ďalšej chuti na sladké, pretože táto túžba je uspokojená iba na krátku dobu. Ak vás už pochytí hlad a nechcete zjesť dačo nezdravé, siahnite radšej po ovocí (surovom, či sušenom), zelenine (uhorka, mrkva) a tiež po orechoch (najmä vlašských, mandliach). Práve tieto potraviny vám dodajú živiny, vitamíny a vlákninu dôležité pre zdravie vášho tela. Navyše vám pomôžu udržať primeranú hladinu cukru v krvi. Vy už nebudete mať obrovskú nekontrolovateľnú žiadostivosť po sladkom a cukre, čo sa prejaví aj na vašom celkovom zdraví a celkovej telesnej hmotnosti.