Magazín

Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.

Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.

Zdravie

Nemýľte si stres a úzkosť: V čom sa odlišujú od seba?

Autor článku: Jana Petrejová 14.06.2024 08:02 Stresové situácie občas prežije každý, pozor, aby neprerástli v dlhodobejšiu úzkosť. Foto: Pexels.com

Cítime sa pri nich veľmi podobne. Preto niet divu, že si mnohí pletú stres s úzkosťou. V oboch prípadoch trpí nielen psychika, ale i fyzická stránka nášho tela. Aby ste sa vymotali z bludiska tiesnivých pocitov, je dôležité zistiť, či ide o stres a úzkosť. Po identifikácii budete môcť podniknúť určité kroky a odstrániť nepriateľa. 

Čo je to stres?

Stres je prirodzenou reakciou nášho tela, ktoré čelí nebezpečenstvu. Dochádza k spustení mechanizmu “uteč alebo bojuj” a môže zlepšiť schopnosť reagovať na náročnú situáciu. Občasný a krátkodobý stres sa považuje za prospešný, keďže nás vyburcuje k aktivite, ktorá sa väčšinou skončí pozitívne. Stáva sa to napr. po pracovnom pohovore alebo, keď máte rečový prejav pred desiatkami ľudí. Preto sa často po strese cítime výborne, keďže sme zvládli určitú výzvu. 

Iné je to v prípade, ak sa bezpečnostný mechanizmus spustí bez známej príčiny a tiež vtedy, ak stresová reakcia trvá príliš dlho a je prehnaná. Vtedy vstupuje do hry úzkosť alebo úzkostná porucha. Stres, nervozita a úzkosť sú pojmy, ktoré sa môžu navzájom prelínať. 

Čo identifikuje úzkosť?

Pri úzkosti pociťujeme intenzívny pocit skľúčenosti. Prevláda pocit, že niečo nie je v poriadku. Existujú rôzne druhy úzkosti v rozličnej miere. Niektorí môžu bojovať s týmto stavom nepretržite, akoby im niečo bránilo v tom, aby sa úplne uvoľnili a užívali si život. Nevedia presne určiť, čo ich úzkosť zapríčinilo a tvrdia, že jednoducho prežívajú ťažké obdobie. Iní majú čo dočinenia s úzkosťou, ktorá príde náhle a je intenzívna. 

Stres nás vyburcuje k aktivite, ale pozor ak trvá veľmi dlho. Foto: Pexels.com

Ako ich rozoznať?

Je úplne normálne, že úzkosť a stres ťažšie rozpoznať. Navyše, môže sa stať, že oba problémy vzniknú naraz a navzájom sa ovplyvňujú. Napriek tomu existuje jeden rozdiel, ktorý ich od seba rozlišuje. Stres je telesnou reakciou na vonkajší vplyv, zatiaľ čo úzkosť je naším vnútorným pocitom. Ak sa vysporiadate s nejakou náročnejšou situáciou alebo výzvou, príznaky zmiznú. Boli ste v určitom strese kvôli niečomu, čo ste vyriešili, takže nemáte dôvod na stresové reakcie. Avšak, ak ste sa zbavili tohto externého vplyvu, no stále cítite tlak či obavy, zrejme zažívate úzkosť. 

Jednoducho povedané, stres je typickou reakciou na nejaký podnet, zatiaľ čo úzkosť je stav našej mysle, ktorý môže pretrvávať aj po odznení externého spúšťača. Úzkosť však môže byť tiež jedným z prejavov stresu. Akonáhle budete vedieť odlíšiť tieto dva pocity, oveľa ľahšie sa s nimi budete vedieť vysporiadať. 

Vplyv na ľudské zdravie

Stres môže ovplyvniť celé naše telo. Záleží však od genetiky, životného štýle a celkovo zdravotného stavu, aké symptómy sa dotknú vášho tela. Všeobecne však stres môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

  • Vysoký krvný tlak

  • Problémy so spánkom

  • Tráviace problémy

  • Depresie

  • Nízke libido a problémy v intímnom živote

Dopad úzkosti na naše zdravie je o niečo špecifickejší. A okrem toho, že pri tomto stave bojujeme s obavami či strachom, môže viesť k týmto príznakom:

  • Únava

  • Bolesti tela

  • Problémy so sústredením a koncentráciou

  • Suchosť v ústach

  • Podráždený žalúdok

Hrozí prítomnosť i závažnejších symptómov, ktoré sa postupne zhoršujú, za čo môže úzkostlivá porucha. Preto je bežné, že ľudia s takouto poruchou prežívajú širokú škálu psychických a fyzických symptómov. 

Úzkosť je zvyčajne dlhodobejšieho charakteru a pretrávava aj po stresovej udalosti, ktorá ju vyvolala. Foto: Pexels.com

Ako uľaviť od stresu a úzkosti?

Existuje mnoho stratégií, ktoré fungujú na stres a rovnako i na úzkosť. Keďže prítomnosť stresu často znamená okrem iného vznik úzkosti, je dobré zamerať sa na zdroj, teda znížiť stres. 

Čo pomáha:

  • Zdravé stravovanie - nie nadarmo sa hovorí “v zdravom tele zdravý duch”. Doprajte svojmu telu každodenný prísun ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, rýb, orechov a pod. Odmenou bude lepší pocit bez zdravotných problémov. 

  • Meditácia - desať minút na každodennú meditáciu si nájde každý. Pomôže vám urovnať si myšlienky a vy sa budete môcť sústrediť na prítomnosť. 

  • Pohyb - akýkoľvek pohyb zlepšuje náladu. Ráta sa aj obyčajná chôdza, ktorá vám pomôže vyrovnať sa so stresom. Najideálnejšie sú prechádzky v prírode. 

  • Dýchacie cvičenia - zastavte sa a sústreďte sa len na dýchanie nosom. Poriadne sa nadýchnite do brucha, počkajte jednu sekundu a znova pomaly vydýchnite nosom. Spravte to niekoľkokrát a budete sa cítiť o poznanie lepšie. 

  • Hovorte o svojich problémoch - otvorený rozhovor pomôže identifikovať príčinu vašich pocitov. Navyše sa vám uľaví.

Šťastie v kapsule

Dostaňte sa zo stresu rýchlejšie vďaka revolučnému produktu, ktorý vo vašom živote nastolí pokoj a relaxáciu. Zerex Stres prispeje k uvoľnenému životu, plnému radostí so svojou rodinou a s tými, ktorých máte najradšej. Posilní váš nervový systém a zmierni napätie, ktoré vám tak bráni prežiť dni podľa vlastného scenáru. Tajomstvo tkvie v zložení výrobku, ktoré pozostáva z ashwangandhy, teda rastliny, ktorá je známa pre svoje upokojujúce účinky a kozlíka lekárskeho, ktorý vás zbaví duševnej záťaže tým, že podporí zdravý spánok. Ďalšia kombinácia látok vrátane L-tryptofánu sa postará o prežitie zábavných okamihov s rodinou. Zerex Stres sa stane vaším spoľahlivým pomocníkom v stresových situáciách, kedy si zachováte jasnú myseľ a zvládnete náročné situácie ľavou zadnou. 

Zerex Stres prináša uvoľnenie bez stresového napätia.



stres chronický stres úzkosť psychika duševné zdravie
Magazín arrow
Magazín arrow