Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Zdravie
Jednou z rastlín, ktorá sa teší svojej obľube už stovky rokov, je kotvičník zemný. Viete, prečo si tak dlho zachováva svoju popularitu?
Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je bylinka, ktorej použitie má základy už v tradičnej čínskej aj indickej ayurvedskej medicíne. Jeho meno sa väčšinou skloňuje v súvislosti s mužským telom, najmä v súvislosti s potenciou, mužnosťou a vitalitou. Bežne sa využíva ako doplnok pre vlastnosti zlepšujúce libido a potenciu.
Práve pre tieto vlastnosti sa stáva súčasť čajov na potenciu a povzbudenie alebo tabletiek na erekciu. Rôzne štúdie totiž potvrdili jeho blahodárne pôsobenie na zvýšenie sexuálnej pohody a erektilnej funkcie. Nie nadarmo si kotvičník vyslúžil aj lichotivú prezývku “zelená Viagra”. Pôsobí aj na zdravie močového ústrojenstva.
Rastlinu nájdeme v Európe, Ázii aj Afrike.
Pôsobenie hormónov na ľudské telo cíti najmä mladá generácia v období dospievania, ale aj ženy v období pred a počas obdobia menopauzy. Testosterón spôsobuje, že chlapci získavajú mužskejšie črty a hrubne im hlas. Avšak vo veku po tridsiatom roku veku nastáva prirodzený úbytok tohto dôležitého hormónu. To môže vo veľkej miere ovplyvniť erekciu muža.
Ženy sa tiež potýkajú s výkyvmi hormónov v určitých etapách života. Práve kotvičník môže pomôcť udržiavať potrebné hladiny pohlavných hormónov, a to ako testosterónu u mužov, tak aj estrogénu u žien. Kotvičník je jednou z rastlín, ktorý môže hormonálne zmeny v menopauze v značnej miere ovplyvniť.
Usilujete sa o dieťatko a zatiaľ sa nedarí?
Kotvičník má možnosti, o ktorých ste možno netušili. Štúdia harvardských vedcov potvrdzuje, že kotvičník zvyšuje pohyblivosť a kvalitu spermií a tým prispieva k lepšej plodnosti muža. Užívanie kotvičníka je vhodné aj pre ženy (s výnimkou tehotných a dojčiacich žien).
Ďalšia štúdia skúmala účinky užívania kotvičníka denne u 98 žien s diabetom 2. typu. Po troch mesiacoch zaznamenali ženy, ktoré užívali doplnok, nižšiu hladinu cukru v krvi a cholesterolu v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.
Z toho vyplýva, že kotvičník môže mať priaznivý vplyv aj vtedy, keď sa snažíte znížiť hladinu zlého cholesterolu v krvi.
Výskumy na zvieratách potvrdili, že kotvičník môže pomáhať chrániť orgány - pečeň a obličky - pred oxidačnými poškodeniami v primerane nízkych dávkach. Tiež pôsobí proti stresu. Tribulus terrestris teda možno považovať za adaptogén.
Vďaka týmto priaznivým účinkom je kotvičník využívaný aj ako zložka vo výživových doplnkoch. Jedným z nich je aj doplnok stravy "Kotvičník zemný: pre aktívny život v každom veku." Práve ten podporuje tvorbu mužských a ženských pohlavných hormónov, napomáha udržiavať zdravú prostatu a močové cesty či pozitívne ovplyvňuje zrážanlivosť krvi.