Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Zdravie
Depresia je viac než len malá nálada - je to vážna choroba, a ovplyvňuje ľudské životy najrôznejšími spôsobmi. Ovplyvňuje to, aký bude všedný deň aj pocity počas neho. Našťastie, existuje spôsob, ktorý vás môže vytrhnúť z pazúrov tohto nebezpečného stavu. Tu je niekoľko rád ako sa zbaviť depresie. Z času na čas sa všetci cítime smutní, či bez nálady. Môže za to počasie, strata energie alebo časovo náročná monotónna úloha v práci. Niektorí ľudia však zažívajú tieto pocity intenzívne, dlhé týždne, mesiace alebo dokonca roky. Niekedy aj bez zjavného dôvodu.
Bolesť pri strate blízkej osoby, strata zamestnania, ukončenie vzťahu sú ťažké skúsenosti. Je normálne, že nepríjemné pocity smútku sa vyvíjajú v reakcii na takéto situácie. Tí, ktorí zažívajú stratu, sa často môžu označiť za depresívnych. Existuje aj zimná depresia alebo sezónna afektívna porucha, zapríčinená nedostatkom slnečného žiarenia. Proces trápenia je prirodzený a môže mať podobné znaky depresie. Napriek podobnostiam, medzi žiaľom a depresiou je rozdiel. Dôležité je medzi nimi rozlíšiť. Keď sa emócie, ako je pocit beznádeje a zúfalstvo udržiavajú a jednoducho nezmiznú, môžu prerásť do depresie.
Dôležité je začať s malými vecami a pomaly sa snažiť robiť trochu viac každý deň.
Izolácia je hnacou silou depresie. Oslovte rodinu, priateľov a blízkych. Hovoriť s niekým tvárou v tvár o tom, ako sa cítite, môže mať obrovský efekt. Potrebujete osobu, ktorá vás bude počúvať bez prerušenia a nebude vás súdiť. Rovnako sedieť s niekým v kaviarni pri káve môže byť samo o sebe príjemné - zmeníte miesto a rovnako aj myšlienky.
Pravidelné cvičenie pomáha vytvárať pozitívne pocity a zlepšovať náladu. Okrem toho, počas cvičenia môžete spoznávať nových ľudí, objavovať nové miesta, nové možnosti. Počas telesnej aktivity sa v mozgu tvoria endorfíny - hormóny šťastia. Vďaka nim sa môžete depresii vyhnúť, prípadne sa jej postupne zbavovať. Cvičenie je v podstate prírodné antidepresívum. Dokonca cvičenie a niektoré lieky majú podobné účinky.
Ak chcete čo najviac využiť váš tréning, urobte záťažové silové cvičenie spolu s kardio cvikmi. Ľudia, ktorí sa už stretli s depresiou, majú až 50% šancu na návrat príznakov. Avšak cvičenie a vyvážená strava toto percento výrazne znižujú. Profesori z Torontskej univerzity zostavili a analyzovali viac ako 26 rokov vedeckého výskumu, z ktorého vyplynulo, že dokonca mierne úrovne fyzickej aktivity ako chôdza po dobu 20-30 minút denne - môže odvrátiť depresiu u ľudí všetkých vekových skupín.
Jedenie vyváženej zdravej stravy môžete podporiť aj doplnkami výživy na báze bylín a vitamínov, na podporu duševného zdravia a pohody. Čo pomáha?
Konzumácia stravy s nízkym obsahom tukov, bohatá na vitamíny, živiny, omega-3 a kyselina listová môžu byť užitočné pre reguláciu nálady a rovnováhu. Odstráňte spracované výrobky plné cukru z vašej stravy a môžete začať cítiť oveľa lepšie. Ak budete jesť zdravo, budete sa cítiť zdravo navonok aj vo vnútri. Mohlo by vás zaujímať: Jar a jarné cvičenie: Chce to zmeny aj v tréningovom stereotype
Nespavosť je veľmi bežnou súčasťou depresie. Spánok však potrebujete, aby vaše telo fungovalo čo najlepšie. Navyše, je to regulátor nálady, ktorý uvoľňuje vašu myseľ. Ak chcete udržať svoju psychickú pohodu, optimálny výkon a súčasne aj telo vo forme, snažte sa spať aspoň 7 hodín. Dostatok spánku vás zbaví vecí, ktoré zabraňujú mozgu v dobrom výkone.
Alkohol utlmuje a môže radikálne zmeniť vašu náladu bez toho, aby ste si to vôbec uvedomovali. Ovplyvňuje chémiu mozgu, čím zvyšuje riziko depresie. Ak máte predpoklady ku rozvoju depresie a nedostatok energie, môže byť lákavé používať alkohol, aby vám pomohol vyrovnávať s problémami v živote. Problém spočíva v tom, že častá spotreba alkoholu môže viesť k psychózam, z ktorých sa depresia môže vyvinúť. Sebapoškodzovanie a samovražda sú tiež oveľa bežnejšie u ľudí s problémami s alkoholom.
Príznaky depresie sa môžu líšiť od miernych až po ťažké. Pokiaľ trvajú viac ako dva týždne, depresia sa stáva diagnózou. Symptómy môžu byť:
Depresia nesie vysoké riziko samovraždy. Zatiaľ čo s ostatnými symptómami sa “dá pracovať” a dokonca sa ich zbaviť, existujú varovné príznaky, ktoré môžu naznačovať myšlienky na samovraždu. Výstražné signály zahŕňajú:
Výskum ukázal, že keď dieťa vyrastá s rodičmi alebo súrodencami, ktorí majú depresiu, môžu byť náchylnejší a majú až trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa depresia u nich vyvinie. Dieťa sledujúce depresívneho rodiča alebo súrodenca, sa môže naučiť napodobňovať správanie tejto osoby za určitých podmienok a nemyslí si, že je to nezvyčajné. Podľa článku Depresia a genetika uverejnenom na stránke Stanfordskej univerzity, katedry medicíny, nikto jednoducho nezdedí depresiu od svojej matky alebo otca. Každý človek zdedí jedinečnú kombináciu génov a určité kombinácie môžu predisponovať k určitému ochoreniu.
Ak vaše príznaky depresie spôsobujú problémy so vzťahmi, prácou alebo vašou rodinou, pretrvávajú viac ako 14 dní a nevidíte jasné riešenie, vyhľadajte odborníka. Rozhovor s poradcom pre duševné zdravie alebo lekárom môže pomôcť zabrániť tomu, aby sa veci zhoršili. Ak vy alebo niekoho, koho poznáte, máte samovražedné myšlienky alebo pocity, okamžite vyhľadajte pomoc.