Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Zdravie
Zvýšená citlivosť, podráždenie, strata libida alebo výkyvy nálad - to sú bežné prejavy predmenštruačného syndrómu. Sú to však aj prejavy meniacej sa hladiny testosterónu u pánov. Znamená to, že aj muži majú svoje dni?
Výkyvy hladiny mužského hormónu sa u silnejších polovičiek prejavujú na dennej báze. Zatiaľ čo medzi siedmou a deviatou hodinou ráno sú jeho hodnoty na maxime, postupne v priebehu dňa klesá. Čo všetko má na to vplyv a kedy telo signalizuje problém?
Ženy poznajú skratku PMS (predmenštruačný syndróm) už od svojej puberty, pretože v období pred menštruáciou zažívajú citlivosť, bolesti, nepríjemné migrény. Vedeli ste však, že je definovaný aj podobný syndróm u mužov? Jeho skratka je IMS (Irritable Male Syndrome) a voľný preklad by znel ako “syndróm dráždivého muža”. Tento termín zaviedol psychoterapeut a autor Jed Diamond, PhD.
Mnohí muži uvádzajú počas určitých období zmeny nálad, zníženú sexuálnu túžbu, celkovú telesnú nepohodu, zmätenosť, nedostatok energie, depresie. Kým niektorí muži príznaky takmer nevnímajú, pre iných môžu byť výraznejšie a môžu byť ako nepríjemné ako tie, ktoré zažívajú mnohé ženy.
Medzi ďalšie prejavy môžu patriť: únava, zmätenosť, depresie, hnev, nízke sebavedomie, znížené libido, úzkosť, precitlivenosť .
Dôležitým ukazovateľom sa javí hladina hormónov, ktorú ovplyvňuje:
● vek - hladina mužského testosterónu začína klesať už po tridsiatke,
● nedostatok spánku,
● stres,
● strava,
● telesná hmotnosť,
● choroby,
● poruchy príjmu potravy.
IMS nie je uznaná ako lekárska diagnóza a nevenuje sa jej dostatočná pozornosť. Muži sa s ňou musia vysporiadať sami. Ako zvádať príznaky?