Magazín

Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.

Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.

Naše telo

20 techník na stres pod kontrolou: Vďaka nim prekonáte náročné situácie

Autor článku: Jana Petrejová 28.06.2024 08:05 Pocit pohody za každých okolností, aj počas stresových situácií! Foto: Pexels.com

Búši vám srdce a potíte sa. Vaším žalúdkom sa ozýva zvláštne škvŕkanie, kvôli ktorému onedlho poletíte na záchod. Šéf vám na poslednú chvíľu pridelil dôležité úlohy, ktoré treba odovzdať v priebehu niekoľkých dní. Ste v strese. Vaše telo prirodzene reaguje na ohrozenie, ktorému je vystavené. Vylučuje hormóny a v mozgu sa aktivuje mechanizmus boja alebo úteku. 

Stres je pre nás prospešný. Týka sa to však len stresu krátkodobého charakteru, ktorí príde a po vyriešení problému zmizne. Ak ste vystavení stresu dlhodobo, ten sa už spája s množstvom vážnejších zdravotných problémov. V chronickej podobe sa často skloňuje v súvislosti so zvýšeným rizikom vzniku srdcových chorôb, cukrovky alebo depresie. 

Dobrou správou je, že existujú určité techniky zvládania stresu, ktoré zaistia úľavu a pocit pohody.

Odhaľte 20 účinných spôsobov, vďaka ktorým lepšie zvládnete náročné situácie: 

1. Aktívny pohyb

Jednoznačne jeden z najlepších spôsobov, ako sa upokojiť v strese. Ako ukázal jeden výskum, už dva dni kardio tréningu, do ktorého sa ráta napr. beh alebo bicyklovanie, minimálne 30 minút znížili celkové vnímanie stresu. Navyše, prekrví sa vám mozog, takže je dosť možné, že sa zrazu na stresujúcu situáciu po pohybe budete pozerať inak.

2. Vyvážená strava

Od stavy záleží, ako sa budete cítiť psychicky i fyzicky. Dajte prednosť zelenine, ovocí, celozrnným výrokom, rybám, orechom a semienkam. Ak ste v strese, telo priam potrebuje horčík, vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny, ktoré vplývajú na náladu.

3. Dostatok spánku

Kvalitný a dlhý spánok je potrebný nielen vtedy, keď čelíte stresu. V ťažkých situáciách je potrebný na dostatočnú regeneráciu mozgu. Myseľ je vtedy viac než zaťažená a potrebuje doslova vypnúť. Nie nadarmo sa hovorí, že sa na to potrebujete vyspať. Sedem hodín spánku je ideálnych pre zdravého dospelého človeka. 

4. Obmedzenie času stráveného na PC a mobile

Hoci sú nevyhnutné pre prácu, ak im venujete príliš veľa času aj keď máte voľno, môžu mať opačný vplyv. Môžu prispieť k rastúcej úrovni stresu a poruchami duševného zdravia a navyše, čas strávený pred obrazovkou môže negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. Snažte sa postupne znižovať tento čas, príp. si zakážte takýmto spôsobom sa rozptyľovať tesne pred spaním. 

5. Čas pre seba

Vyhraďte si čas na starostlivosť o seba a svoju dušu, čím znížite hladinu stresu. Tí, ktorí sa o seba starajú s láskou, vykazujú nižšiu úroveň úzkosti. Ráta sa kúpeľ vo vani s dobrou knihou, saunovanie, prechádzka v parku a pod.  

6. Pozor na kofeín

Platí to pre tých, ktorí sú citlivejší na túto látku. Vo väčšom množstve u nich môže zvyšovať stres a úzkosť. Odporúča sa príjem kofeínu pod 400 mg denne, kedy má zvyčajne zdraviu prospešné účinky na organizmus. 

Nedovoľte stresu, aby ovládal váš život. Foto: Pexels.com

7. Obmedzte cukor

Podobne ako v prípade kofeínu. Nadmerná konzumácia cukru môže podporiť vyvolanie príznakov podobný úzkosti, teda závraty a búšenie srdca a môže prispieť dokonca aj k zhoršeniu stresu. 

8. Odvaha povedať NIE

Vytýčte si svoje hranice a nezabudnite na to upozorniť svoje okolie. Ak máte stresujúce obdobie, vyslovte naraz slovo NIE, ochránite tým svoje duševné zdravie. Nie ste tu predsa pre všetkých za každých okolností. 

9. Meditácia

Meditácia pár minút denne naštartuje a zároveň obnoví vaše myslenie. Mozog bude ako znovuzrodený a vy budete plní energie a nového nadhľadu. Venujte čas sebe a prítomnému času. 

10. Joga

Obľúbený spôsob, ako sa upokojiť v strese. Joga prispieva k znižovaniu stresových hormónov. existuje niekoľko typov jogy, no jedno majú spoločné - spájajú myseľ a telo tým, že si uvedomíte svoje telo a dych.   

11. Vďačnosť

Nie každý deň je prechádzkou ružovou záhradou. Napriek tomu vždy nájdete pár maličkostí, za ktoré môžete poďakovať. Štúdie preukázali, že vďační ľudia majú lepšie duševné zdravie a lepšiu kvalitu života. Spíšte si každý deň list vďačnosti. Rátajú sa aj maličkosti ako slnečný deň alebo dobrá večera. 

12. Mindfulness

Pod týmto slovo sa skrýva psychologická a meditačná technika, ktorá zdôrazňuje sústredenie na prítomný okamih. Ide o vedomú všímavosť, ktorá pomáha ľuďom uvedomiť si ich myšlienky a emócie. Vďaka tomu sa akoby od nich odstrihnú a vnímajú ich objektívne, akoby neboli do toho zainteresovaní. Táto technika môže mať pozitívny vplyv na psychické zdravie. Skúste sa odosobniť, pozorujte svoje myšlienky a rešpektujte ich. Prijmite ich presne také, aké sú. 

13. Dýchanie

Zastavte sa a venujte pozornosť svojmu dýchaniu. Urobte pár hlbokých nádychov a výdychov. Týmto dýchaním zároveň stimulujete relaxačný reakčný systém. Pravidelnou praxou sa tak môžete naučiť lepšie zvládať stres. 

14. Socializácia

Je vhodné tráviť čas so svojimi priateľmi, rodinou a blízkymi. Môžu vám zlepšiť náladu, poskytnú vám emocionálnu podporu alebo vám môžu pomôcť vyriešiť určitý problém. Buďte obklopení ľuďmi, ktorí rozmýšľajú pozitívne. 

15 Time manažment

Vedieť si usporiadať čas je dôležité, ak vás stresuje množstvo povinností a úloh. Nastavte si priority, s ktorými začnete a postupne prechádzajte na jednoduchšie úlohy. Oplatí sa plánovanie rozvrhu. 

16 Smejte sa

Zábava jednoznačne patrí do harmonogramu. Smiech je liekom, pozrite si dobrú komédiu alebo si zahrajte hry so svojimi kamarátmi. Zvládanie stresových situácií s úsmevom pôjde odrazu jednoduchšie. 

17. Cestujte

Spoznávanie nových krajín vám umožní získať nový nadhľad na určitý problém. Hoci si na vás nepríjemnosť počká po príchode domov, aspoň tým zresetujete mozog a budete plní zážitkov a dobitých bateriek. 

Vďaka cestovaniu si zresetujete mozog. Foto: Pexels.com

18. Cvičenie progresívnej relaxácie svalov

Ide o striedanie napínania a uvoľňovania svalov. Naučíte sa tým uvoľniť svalové napätie, a tým aj to mentálne. Zatvorte oči a vedome napínajte svalovú partiu (na bruchu, hrudi, nohách rukách alebo tvári) po dobu 10 sekúnd a následne uvoľnite na 20 sekúnd. Následne prejdite na ďalšiu svalovú partiu. Týmto spôsobom uvoľníte stres. 

19. Vizualizácia

Využite silu svojej predstavivosti na dosiahnutie konkrétnych cieľov, resp. v tomto prípade na zlepšenie zdravia a pohody. Predstavte si, že ste v príjemnom a uvoľňujúcom prostredí alebo si vizualizujte seba po úspešnom riešení cieľov.  Riadená imaginácia má veľkú moc. Hoci je najlepšie vykonávať ju a riadiť sa pokynmi od terapeuta, môžete to vyskúšať aj sami. Buďte v tichom prostredí a myslite len na to, čo chcete dosiahnuť. 

20. Požiadajte o pomoc

Nie je žiadna hanba poprosiť lekára alebo terapeuta o pomoc. Podporné a terapeutické skupiny vám poskytnú pomocnú ruku na zvládanie stresu. Ideálne pre tých, ktorí vo svojom okolí nemajú dôverné osoby, alebo ich problémy trvajú dlhodobo a pravidelne. 

Oddýchnite si od stresu

Pri šálke lahodnej instantnej kávy, ktorá poteší vaše chuťové poháriky a zároveň prispeje k väčšej pohode. Zerex Reishi Káva sa stane vaším novým ranným rituálom, ktorým naštartujete svoje telo. Ak vám posledné dni chýba úsmev na tvári, zo všetkých strán sa na vás valia povinnosti a vy neviete, kde vám hlava stojí, spomaľte! So šálkou Zerex Reishi Káva sa akoby zastaví čas. Zrazu budete len vy, chutný nápoj a prítomný okamih, ktorý si užijete sami so sebou alebo so svojou rodinou. Nastúpi pocit relaxácie a uvoľnenie tela i mysle. Huba Reishi obsiahnutá v káve prispieva k duševnému zdraviu a zároveň nadopuje telo antioxidantmi pre prílev energie. Posilnená imunita spôsobí ľahšie zvládanie každodenných výziev so zvýšenou odolnosťou. Dni plné harmónie a pohody je to, čo môžete očakávať po pár dúškov.

Zerex Reishi Káva naštartuje vaše telo na plné obrátky.



stres chronický stres tipy spôsoby psychika
Magazín arrow
Magazín arrow